Jak zaprojektować okładkę własnej książki?
Napisałeś własną książkę i obecnie planujesz jej wydanie? W takim razie z całą pewnością zastanawiasz się, w jaki sposób najlepiej zaprojektować jej okładkę. W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy ci kilka sprawdzonych rozwiązań, które znacznie ułatwią ci to wymagające zadanie. Sprawdź!
Znajdź motyw przewodni
Przed rozpoczęciem procesu projektowania okładki niezwykle ważne jest, aby dobrze zrozumieć istotę swojej książki. Jakie przesłanie chcesz przekazać czytelnikom? Jakie emocje chciałbyś wzbudzić? Okładka powinna bowiem wizualnie oddawać treść i charakter twojego dzieła. Wyobraź sobie, jakie elementy graficzne i kolory najlepiej oddają jej tematykę i ogólny klimat. Następnie zaprojektuj motyw przewodni, który w dalszej kolejności będziesz rozwijać i rozbudowywać. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę wszystkie możliwe opcje i dla pewności przygotuj kilka wstępnych projektów, które możesz np. skonsultować z bliską ci osobą czy zaufanym fachowcem. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zaprojektowana okładka jest możliwie najlepsza i najbardziej efektowna!
Poszukaj inspiracji
Projektowanie graficzne to przede wszystkim sztuka czerpania inspiracji z innych dzieł oraz zgrabne łączenie wszystkich wyciągniętych wniosków. Podobnie jest w przypadku przygotowywania okładki własnej książki. Jeśli chcesz wyróżnić się wśród innych tytułów na półce księgarni, sprawdź obecnie panujące trendy w sztuce, fotografii i grafice komputerowej. Weź również pod uwagę te zagraniczne, które nie miały jeszcze szansy dotrzeć do naszego kraju. Poszukując inspiracji możesz skorzystać także z darmowych baz zdjęć i portali społecznościowych, w których aż roi się od ciekawych i nieszablonowych projektów graficznych.
Zadbaj o detale
Okładka książki jest jednym z jej kluczowych elementów, który przyciąga uwagę potencjalnego czytelnika. Pełni ona funkcję wizytówki dzieła i ma ogromne znaczenie dla pierwszego wrażenia. Z tego względu podczas projektowania okładki niezwykle ważna jest dbałość o wszystkie, najdrobniejsze nawet detale. Dzięki temu grafika będzie w pełni dopracowane i estetyczna, a książka będzie prezentowała się profesjonalnie. Pamiętaj również, że od projektu okładki uzależniony jest także finalny koszt druku książki. Drukarnia dolicza bowiem dodatkowe kwoty, jeśli okładka wymaga zastosowania specjalnych technik druku czy skomplikowanych kombinacji kolorystycznych. Nie jest to jednak aż tak istotne, ponieważ najważniejszy jest efekt, który docelowo ma przecież zachwycić twoich odbiorców!