Rozważasz wydanie własnej książki? Pokazujemy krok po kroku jak przejść przez ten proces
W pełni kontrolujesz swoją historię: Jakie są korzyści z wydania własnej książki?
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie korzyści niesie za sobą decyzja, gdzie wydać książkę samemu? Otóż, jest ich całkiem sporo, a wszystkie wynikają z jednego prostego założenia: pełnej kontroli nad Twoim twórczym procesem.
Pierwszą i najważniejszą korzyścią jest możliwość zachowania pełnej autonomii nad treścią. Wydając książkę w tradycyjny sposób, zawsze istnieje ryzyko, że wydawnictwo będzie chciało wprowadzić pewne zmiany w Twoim manuscripcie, co może istotnie zmienić ostateczny efekt. Wydając książkę na własną rękę, masz pełne prawo do ostatniego słowa.
Kolejną zaletą samodzielnego wydania książki jest możliwość zarządzania finansami. Decydując o cenie, dochodach i kosztach promocji, zyskujesz dużo większą kontrolę nad swoją karierą jako pisarza.
Na koniec warto wspomnieć, że są firmy, które pomogą Ci przejść przez ten proces. One oferują takie usługi jak doradztwo, fulfillment, obsługę klienta oraz pomoc w procesie self-publishingu.
Bądź autorem i wydawcą: Krok po kroku, jak wydać własną książkę
Teraz, gdy już wiesz o korzyściach płynących z decyzji gdzie wydać książkę samemu, przyszedł czas na konkretne kroki, które musisz podjąć, aby to zrobić. Poniżej przedstawiamy Ci listę, którą możesz traktować jako swój plan działania:
- Napisz swoją książkę: Ten krok wydaje się oczywisty, ale jest absolutnie niezbędny. Bez skończonej książki nie masz czego wydawać.
- Redakcja i korekta: Profesjonalny redaktor lub korektor może pomóc ci ulepszyć swoją książkę, eliminując błędy i czyniąc twoje pisanie bardziej płynnym.
- Dobierz odpowiednią firmę: Szukaj firmy, która oferuje usługi self-publishingu. Powinna ona oferować właśnie takie usługi, jakie wymieniliśmy wcześniej.
- Promocja: Przede wszystkim musisz wiedzieć, jakie jest Twoje docelowe audytorium, aby móc skierować do niego swoje działania promocyjne.
Koniec opowieści: Na co zwrócić uwagę po wydaniu swojej książki?
Wydałeś swoją książkę, ale to nie oznacza, że historia się kończy. Wręcz przeciwnie, teraz przyszedł czas na promocję Twojego dzieła i utrzymanie relacji z czytelnikami.
Rzeczy, które musisz zrobić po wydaniu książki, to na przykład monitorowanie sprzedaży czy badanie opinii czytelników. Twoja praca nie kończy się na momencie publikacji - troska o czytelników i relacje z nimi są równie ważne, co samo pisanie.
Jeśli decydujesz się na samodzielne wydanie książki, warto znaleźć firmę, która będzie Cię wspierała w tym procesie. Z całą pewnością to ułatwi Ci pracę i pomoże cieszyć się satysfakcją z tworzenia, bez obaw o kwestie techniczne i administracyjne.